Konferencia a történelmi Magyarország végnapjairól
Február 25-én kerül sor a Trianon 100 Kutatócsoport és az NKE EJKK Közép-Európa Kutatóintézetének közös konferenciájára.
„Irtózatos nagy zuhanás történt mindenki életében, többé-kevésbé váratlanul.”
Interjú Ablonczy Balázzsal a mandiner.hu-n, 2018. szeptember 1.
Ablonczy Balázs és Romsics Gergely május 10-i előadása
Kutatócsoportunk tagjai, Ablonczy Balázs és Romsics Gergely a Tanácsköztársaság és a párizsi békekonferencia sajátos kapcsolatáról tartottak előadást 2019. május 10-én. A Clio Intézet és Budapest Főváros Levéltára közös előadás-sorozatának ötödik rendezvényét Bödők Gergely moderálta.
15 ezer név Trianonról
A Trianon 100 Kutatócsoport, együttműködésben az adatbázis összeállítójával, Dékány Istvánnal, a „Trianoni árvák” című könyv szerzőjével és a Noran Libro kiadóval, egy több mint 15 ezer névből álló adatbázist publikál. Ez nem csak az 1918 és 1928 között Magyarországra érkezett menekültek neveit, de a korábbi lakóhelyüket, foglalkozásukat és a Magyarországra érkezésük helyét is kereshető formában tárja a nagyközönség elé. Hírlapok, levéltári források, hivatalos összeírások segítettek ennek a hatalmas adatmennyiségnek az előállításában. Természetesen ez a 15 ezer családfő a sokszázezer trianoni menekültnek csak töredéke, de fontos lépés a történeti múlt megismerésében.
Részletek a Rapaich-naplóból
Rapaich Richárd ezredes a magyar kormány megbízottjaként a trianoni békeszerződés katonai pontjainak betartását felügyelő Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottsággal való kapcsolattartásért felelt. Erről a tevékenységéről vezette 1921 és 1927 között hivatali naplóját, amelyet nemrég adott ki a Meritum Egyesület. A március 22-én az ELTE-n bemutatott kötetet Juhász Balázs gondozta, megjelenését pedig a Trianon 100 Kutatócsoport is támogatta.
Rapaich Richárd: Antant-ellenőrzés Magyarországon
Tóth István bemutatja a Meritum könyvek sorozat legújabb kiadványát, Rapaich Richárd: Antant-ellenőrzés Magyarországon című kötetét. A könyvet Balázs Juhász gondozta.
Trianon a Nemzeti Múzeumban
2019. március 25–26-án nagyszabású konferenciára került sor a Magyar Nemzeti Múzeum szervezésében „Trianon” címmel. A rendezvényre számos, a témával foglalkozó szakértőt hívtak meg, köztük voltak kutatócsoportunk munkatársai is. Alább az első panel – „Trianoni horizontok I.” – előadásait ismertetjük röviden.
Vavro Šrobár leveléből
Kollégánk, Simon Attila szerkesztésében és bevezető tanulmányával hamarosan megjelenik a Trianon 100 Kutatócsoport újabb kötete, a „Csehszlovák diplomáciai iratok a magyar–szlovák államhatár kijelöléséhez (1918–1920)” című forrásgyűjtemény. A dokumentumok között számos fontos levél is szerepel, amelyek segítenek megvilágítani az új határtervek mögötti motivációkat is.
A Trianon 100 tematikus blokkja a Századokban
Már szabadon letölthető a Századok 2018/6. száma, amelynek fókuszába a történelmi Magyarország felbomlása került. Az „Összeomlás 1918” címet viselő tematikus blokk hat tanulmányt tartalmaz, amelyek nagy részét a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport tagjai írták. A lapszám terjedelmének vagy háromnegyedét kitevő szövegek a kutatócsoport műhelyében zajló munkának azt a szegmensét mutatják be, amely a különféle „részkérdések” feltárásából és kibontásából áll, megalapozva a későbbi szintéziseket vagy akár az esetleges újraértelmezéseket is.
Háborúból békébe: a magyar társadalom 1918–1924
Megjelenés előtt a Trianon 100 újabb eredménye, a Bódy Zsombor által szerkesztett tanulmánykötet, amely a "Konfliktusok, kihívások, változások a háború és az összeomlás nyomán" alcímet viseli.
Trianon-kutatások a 100. évforduló előtt
Röviden a majdnem félidős Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport tevékenységéről és terveiről.
kolozsvári konferencia
A „Kolozsvári akadémiai napok” keretében 2018. október 18–20. között, a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) és a Román Akadémia kolozsvári intézményeiben megrendezett konferencián a Trianon 100 Kutatócsoport tagjai is részt vettek.
Megjelent a "Területi egyenlőtlenségek nyomában a történeti Magyarországon" című kötet
A Trianon 100 Kutatócsoport támogatásával jelent meg Demeter Gábor és Szulovszky János szerkesztésében a "Területi egyenlőtlenségek nyomában a történeti Magyarországon" című kötet, amely térképek és adatok sokaságával igyekszik mélyebbre hatolni az első világháborút lezáró békeszerződés belső okaival kapcsolatban.
Csehszlovákia megalakulása és a helyi átmenetek 1918/1919. Magyar-szlovák konferencia Somorján
Kollégáink részvételével október 9-én nemzetközi tudományos konferencián keresik a választ azokra a kérdésekre, hogyan lett Felső-Magyarországból (Cseh)szlovákia 1918-1919 fordulóján.
A Trianon 100 Kutatócsoport a Gombaszögi Nyári Ifjúsági Táborban
Kutatócsoportunk tagjai két ízben is szerepeltek a július 16. és 22. közötti Gombaszögi Nyári ifjúsági Tábor programjában.
A Trianon 100 kutatócsoport beszélgetése a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
A Trianon 100 négy tagja pénteken beszélget a kutatócsoport munkájáról és kiadványairól.
Új történelem – új kutatások Trianonról
A Trianon100 kutatócsoport blogja új, rendszeres időközönként megjelenő tartalommal bővül. Szaktörténészeket kérünk meg arra, hogy hosszabb újságcikknyi terjedelemben, közérthető, de nem leegyszerűsítő módon adjanak számot kutatásaikról a tágabb érdeklődő közönség részére. A kezdeti időszakban hetente, majd ez első két hónap után kéthetente jelenik meg új bejegyzés, amelyet minden esetben angol nyelven is közzéteszünk. Minden szöveg egy kisebb tematikát dolgoz fel, de általánosabb érvénnyel, a történelemről, kulturális identitásunkról való gondolkodásunk számára is releváns módon.
Gyulafehérvár vagy Trianon?
Háromszék, 2017. augusztus 26., szombat