Összeomlás és útkeresés - Kolozsvár

Kutatócsoportunk tagja, Romsics Gergely március 13-án Kolozsváron is bemutatja nemrég megjelent monográfiáját a magyar külpolitikai gondolkodás 1917-1920 közötti alakulásáról.

Hírek az országból

A Budapesti Hírlap száz évvel ezelőtt, 1919. január 22-én megjelent száma az idegen csapatok bevonulása nyomán berendezkedő új - román és csehszlovák - hatalomról, a rövid ideig hivatalban lévő Linder Béla hadügyminiszter könyvéről és a kárpátaljai magyarság szervezkedéséről is beszámolt.

Forrongó Magyarország 5

Az Osztrák-Magyar Monarchia katonai vereségét és bomlását kísérő felfordulás és konfliktusok november második hetében is folytatódtak. A tömör, hivatalos zsargonban megírt rövid jelentések is jól visszaadják a zavaros helyzetet.

Forrongó Magyarország 4

A kolozsvári csendőrkerület parancsnoksága 1918. november 5-én az alábbi táviratban értesítette a petrozsényi csendőrszárnyat a Budapesten kitört forradalomról, a bekövetkezett politikai változásokról és a visszatérő katonákkal kapcsolatos teendőikről:

kolozsvári konferencia

A „Kolozsvári akadémiai napok” keretében 2018. október 18–20. között, a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) és a Román Akadémia kolozsvári intézményeiben megrendezett konferencián a Trianon 100 Kutatócsoport tagjai is részt vettek.

Erdélyből el: Az 1918 utáni távozás és a maradás motívumai az emlékiratokban

A privát történelmek és a köztörténelem számtalan, egymást konstituáló összefüggése kerül újra előtérbe, miközben kibomlik a személyes sorsokat meghatározó döntések feltételrendszere. Kutatócsoportunk vezetője, Ablonczy Balázs blogbejegyzése a Szeghy-Gayer Veronika által is felvetett témák némelyikét vizsgálja, ezúttal Erdély kontextusában.