A történeti Magyarország területén született határon kívüliek megoszlása 1930-ban
A Trianon 100 MTA–Lendület Kutatócsoport céljai között kezdettől szerepel a trianoni menekültek számának megállapítása. Koloh Gábor kollégánk írása ezt a témakört vizsgálja.
Kutatócsoportunk tagjainak írásai a Pro Minoritate folyóiratban
A Pro Minoritate legújabb, 2022. nyári számának „Háborús utórezgések” című blokkjában kutatócsoportunk két tagja, Vallasek Júlia és Szűts István Gergely is publikált egy-egy tanulmányt.
A Nansen-útlevél
Száz éve vezették be a „hontalanok” dokumentumát, a híres norvég diplomatáról és sarkkutatóról elnevezett Nansen-útlevelet. Hátteréről kutatócsoportunk tagja, Szűts István Gergely cikkéből olvashatunk.
Zalatnai emlékek 1918 őszéről
Egy száraz adminisztratív aktacsomó is rejthet csodálatos újdonságokat. 1920 májusában, egy hónappal a trianoni békeszerződés aláírása előtt, a vallás- és közoktatásügyi minisztérium polgári iskolákat felügyelő VI/a osztálya kiadta a 41998/1920-as számú körrendeletet. Ebben felszólította a megmaradt ország polgári iskoláiban működő menekült tanárokat, hogy az összeomlás, a forradalmak, illetve az idegen megszállás során szerzett tapasztalataikat jelentésben foglalják össze. A Trianon 100 Kutatócsoport vezetője, Ablonczy Balázs írása.
Szepesi menekültek a trianoni Magyarországon
Ablonczy Balázs és Koloh Gábor írása – Bátorfy Attila grafikájának, térképeinek és ábráinak segítségével – különleges és látványos módon jeleníti meg az első világháború után a történelmi Magyarország egyik legváltozatosabb régiójából, a Szepességből a „trianoni Magyarországra” érkezettek történetét.
Az RTL Most - XXI. század filmje
Kutatócsoportunk tagjai az 1918 utáni menekültek kérdését járták körül „A Trianon utáni menekültek hétköznapjai” című új dokumentumfilmben.
Szűts István Gergely előadása a Polnische Historische Mission konferenciáján
Kutatócsoportunk tagja, Szűts István Gergely a Polnische Historische Mission an der Julius-Maximilians-Universität Würzburg által szeptember 20. és 21. között rendezett online konferencián tartott előadást a trianoni menekültkérdésről és az első világháborút követő állampolgárság meghatározásának problémáiról.
Koloh Gábor tanulmánya a Regional Statistics folyóiratban
A Központi Statisztikai Hivatal folyóiratának friss számában jelent meg kollégánk „The number of Trianon refugees” című írása.
Ablonczy Balázs előadása a trianoni menekültekről
Ablonczy Balázs, kutatócsoportunk vezetője szeptember 22-én délután „Vagonok, barakkok, telepek – menekültek a Trianon utáni Magyarországon” címmel tart előadást az Állami lakótelepiek 12. találkozóján.
Az Úton-kötetről az Új Szó portálon
Kutatócsoportunk Ablonczy Balázs által szerkesztett „Úton. Menekülés, mobilitás, integráció Közép-Európában és Magyarországon az első világháború után” című tanulmánykötetét Bödők Gergely ismerteti.
Trianonról a Károli Gáspár Református Egyetem podcastjében
A Károli Gáspár Református Egyetem RefCOO – a Református Művelődésért Kutatóműhely történelmi podcastjében Ablonczy Balázst, kutatócsoportunk vezetőjét és Egry Gábort, a Politikatörténeti Alapítvány és Intézet főigazgatóját Kanyó Ferenc kérdezte Trianonról.
Trianonról a Petőfi Irodalmi Múzeumban
A Petőfi Irodalmi Múzeum „Édes Anna / Kosztolányi – Trianon 100” című kiállításhoz kapcsolódó „Olvassuk Trianont” sorozatának ötödik részében Parádi Andrea irodalomtörténész Ablonczy Balázzsal, a Trianon 100 Kutatócsoport vezetőjével, valamint Hicsik Dóra helytörténésszel, a Szabadkai Városi Múzeum főkönyvtárosával beszélgetett.
Menekültekről a Kossuth Rádióban
Pálvölgyi Balázs jogtörténésszel, a Széchenyi István Egyetem docensével és az Úton-kötet egyik szerzőjével Házi Hunor beszélgetett a Kossuth Rádió „Gondolatjel” műsorában.
Kollégánk tanulmánya a Zeitschrift für Ostmitteleuropa Forschungban
A marburgi Herder Intézet által kiadott, Kelet-Közép Európa kultúrájával és történelmével foglalkozó folyóirat 2021/1. számában jelent meg Szűts István Gergely munkája.
Az Útonról a Katolikus Rádióban
A Magyar Katolikus Rádió Ez volt a XX. század műsorában Ablonczy Balázs beszélt az „Úton. Menekülés, mobilitás, integráció Közép-Európában és Magyarországon az első világháború után” tanulmánykötetről és a trianoni menekültek kérdéséről.
A trianoni menekültekről a 24.hu-n
Pálvölgyi Balázs történészt, az „Úton. Menekülés, mobilitás, integráció Közép-Európában és Magyarországon az első világháború után” kötet egyik szerzőjét Bihari Dániel kérdezte.
Recenzió az Útonról a Mandineren
A Trianon 100 Kutatócsoport Úton. Menekülés, mobilitás, integráció Közép-Európában és Magyarországon az első világháború után című kötetéről Veczán Zoltán írt recenziót.
Az Úton kötetről a Kossuth Rádióban
Kik voltak a trianoni menekültek és hányan érkeztek 1918–1924 között Magyarországra?