Egy banális esemény 1922-ből
Ami az iratok vagy a hivatalnok szemszögéből nézve csupán egy banális adminisztratív ügynek tűnhet, gyakran emberi sorsokat határozhat meg. Kutatócsoportunk tagja, Szűts István Gergely egy ilyen hétköznapi ügyintézést mutat be, amely jelen esetben épp egy nem hétköznapi embert érintett.
Pénzügyigazgatók
Miként zajlott le az államfordulat a kassai pénzügyigazgatóság mikromiliőjében? Erről szól kollégánk, Szeghy-Gayer Veronika „Tost László, Kassa polgármestere” című munkájának hatodik fejezete, melyből most egy részletet közlünk. A kötet, amely olvasmányos stílusban dolgozza fel a csehszlovákiai magyar katolicizmus egyik emblematikus alakjának élettörténetét, 2022 elején jelenik meg a Kassai Magyarok Fórumának kiadásában, a Szlovák Köztársaság Kisebbségi Kulturális Alapjának a támogatásával.
Kassa az első világháború után
Kutatócsoportunk munkatársának, Simon Attilának angol nyelven jelent meg írása a „Central and Eastern Europe after the First World War” című tanulmánykötetben.
A Molnár Miklós-emlékkönyv bemutatója Kassán
2021. október 13-án a kassai Thália Színház Márai Stúdiójában mutatták be a Trianon 100 Kutatócsoport és a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet közös kiadványát, a Molnár Miklós-emlékkönyvet.
A Molnár Miklós-emlékkönyvről a Bárka online-on
A Fórum Kisebbségkutató Intézet és a Trianon 100 Lendület Kutatócsoport közös, „Kassától Košicéig. Molnár Miklós-emlékkönyv” címmel megjelent kötetét Erdész Ádám méltatta a Bárka online Vátozatos múlt rovatában.
Kassa és Trianon
Hamarosan megjelenik a Fórum Kisebbségkutató Intézet és a Trianon 100 Lendület Kutatócsoport közös kötete „Kassától Košicéig. Molnár Miklós-emlékkönyv” címmel.
Megjelent az Archívnet legújabb száma
Az Archívnet legújabb, 2020/2 száma a "Megszállás, impériumváltás, Trianon - I." címet viseli. Kutatócsoportunk munkatársa, Szeghy-Gayer Veronika írása a kassai postások kálváriáját mutatja be a történelmi Magyarország felbomlása után.
Szeghy-Gayer Veronika előadása
Kutatócsoportunk tagja, Szeghy-Gayer Veronika a Kassai Történelmi Társaság jubileumi konferenciáján adott elő.
A Népszava a Szlovák Forradalmi Kormányzótanács megalakulásáról
A Népszava 1919. június 21-i száma a csehszlovák csapatok sikertelen ellentámadásai és a délszláv megszállás alá került területeken uralkodó állapotok ismertetése mellett röviden beszámolt a Szlovák Tanácsköztársaság megszervezésének legújabb fejleményeiről is.
A Népszava a június 10-i kassai népgyűlésről
A történelmi Magyarország peremterületeinek leválása, a magyar fennhatóság 1918 vége óta tartó, gyakorlatilag folyamatos visszaszorulása után a Magyar Tanácsköztársaság csapatai északon először megállították a csehszlovák előrenyomulást, majd sikeres ellentámadásba mentek át.
A szlovák államisághoz vezető út
Kollégánk, Szeghy-Gayer Veronika is részt vett a Szlovák Belügyminisztérium Levéltári és Iratkezelési Szakosztálya, a Kassai Állami Levéltár és Kassa Város Levéltára által szervezett három napos konferencián, amelyet Csehszlovákia megalakulásának 100. évfordulója alkalmából rendeztek 2018. szeptember 18. és 20. között.
A kassai impériumváltásokról a Történelmi Szemle 2017/4. számában
Megjelent a Történelmi Szemle 2017/4. száma egy sor érdekes írással, köztük kutatócsoportunk munkatársának tanulmányával Kassa 1918-1919 közötti történetéről.
Életrajz- és helytörténetírás ötvözése: Szeghy-Gayer Veronika Felvidékből Szlovenszkó című könyve
A kötet a csehszlovákiai magyar értelmiségi lét lokális és regionális dimenzióit tárja elénk két életrajz, az elhivatott evangélikus történelem tanár, Gömöry János és az írói babérokra törő, nemzeti konzervatív Sziklay Ferenc Trianon utáni életpályájának egymás mellé állítása révén. Elképzeléseik, közösségről való gondolkodásuk feltárása során nemcsak az eperjesi és a kassai polgárság politikával, kultúrával, irodalommal és szimbolikus gesztusokkal átitatott mindennapjai tárulnak elénk, hanem országos magyar irodalmi viták, így például a Szentiváni Kúriák gyújtópontjába is kerülünk.