Az Inquiry 1918. májusi konföderációs javaslata
A Trianon 100 Kutatócsoport tagja, Glant Tibor készülő forrásgyűjteményében az amerikai békeelőkészítő munkálatok anyagaiból mutat majd be néhányat a magyar olvasóközönségnek. Alább egy rendkívül izgalmas részletet közlünk, amely egy másféle alternatívát vázolt fel Magyarország (és az Osztrák-Magyar Monarchia) számára, mint ami végül megvalósult.
Egy kicsit minden magyar nemzetiségi is
Legalábbis ez volt az egyik üzenete azoknak a beszédeknek, amelyek a Magyar Nemzeti Levéltár "Kik vagyunk? Magyarországi nemzetiségek" nevű kiállításának ünnepélyes megnyitóján hangzottak el július 11-én, a Bécsi kapu téri épület kiállítótermében.
ÚTON - Menekülés, mobilitás, integráció az első világháború után Magyarországon és Közép-Európában
Az MTA-Lendület Trianon 100 kutatócsoport és az ELTE BTK Néderlandisztika Tanszéke, abból a célból, hogy összegezze az eddig felhalmozott tudást a kérdésben, egyúttal új szempontokat fogalmazzon meg és utakat nyisson a kutatásban, Budapestre, 2018. november 9-10-én kétnapos konferenciát hirdet menekülés, háború utáni népességmozgás -mozgatás, menekültek integrációja témakörében.
Mire való a történelem? Román történészek az egyesülésről
Kutatócsoportunk tagja, Zahorán Csaba két román történész egy-egy írásán keresztül mutatja be a versengő történész szerepeket és történelemolvasatokat a romániai Nagy Egyesülés Centenáriumán.
Trianon hazugságok
Marosvásárhelyi Rádió
Könyv a magyar-japán kapcsolatok történetéről
Kutatócsoportunk tagja, Wintermantel Péter egy egzotikus témába, a magyar-japán kapcsolatok történetébe nyújt bepillantást. Kötetének bemutatója 2017. április 3-án, hétfőn lesz a Külügyi és Külgazdasági Intézetben.
December elseje és Trianon
Kollégánk, Zahorán Csaba november végét és december elejét Erdélyben töltötte, ahol – kutatási témájából kifolyólag – közvetlen közelből láthatta a december 1-i ünnepségeket.