Konferencia a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában

Közigazgatás-történeti konferencia: 2019. november 6-7, MNL OL.

International Conference, Budapest, June 11-13, 2020

The Trianon 100 „Momentum” research group of the Hungarian Academy of Sciences and the research group ERC NEPOSTRANS are inviting prospective participants to contribute to an international conference co-organized by the two project teams, to be held on 11-13 June 2020 in Budapest.

Kérészállamok a történelmi Magyarország területén 1918–1921

Az NKE EJK Közép-Európa Kutatóintézet, a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport és az NKE ÁKK Alkotmányjogi Intézetének konferenciája

konferencia

A Budapest Főváros Levéltára és a Trianon 100 Kutatócsoport által szervezett kétnapos konferencián a száz évvel ezelőtti Magyarországi Tanácsköztársaság legkülönfélébb témái kerülnek terítékre - a hatalomátvételtől a katonai helyzeten, a vörösterroron és a közegészségügyön át az antiszemitizmusig.

Sopron–Selmec 100 – Emlékkonferencia

Kollégánk, Szűts István Gergely is részt vett azon az emlékkonferencián, amelyet Sopron városa és a Soproni Egyetem rendezett 2019. április 10-én, az egykori Selmecbányai Magyar Királyi Bányászati és Erdészeti Főiskola városba költöztetésének százéves évfordulója alkalmából.

Trianon a Nemzeti Múzeumban

2019. március 25–26-án nagyszabású konferenciára került sor a Magyar Nemzeti Múzeum szervezésében „Trianon” címmel. A rendezvényre számos, a témával foglalkozó szakértőt hívtak meg, köztük voltak kutatócsoportunk munkatársai is. Alább az első panel – „Trianoni horizontok I.” – előadásait ismertetjük röviden.

ÚTON - Menekülés, mobilitás, integráció az első világháború után Magyarországon és Közép Európában

Múlt heti, ÚTON - Menekülés, mobilitás, integráció című konferenciánk ismertető videója már elérhető a youtube-csatornánkon.

Konferencia

November 9-10-én került sor az MTA Tóth Kálmán utcai épületében a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport és az ELTE BTK Néderlandisztikai Tanszékének közös konferenciájára „Úton – menekülés, mobilitás, integráció az első világháború után Magyarországon és Közép-Európában” címmel. A kétnapos, sűrű programú rendezvényen számos hazai és külföldi szakember vett részt, és osztotta meg kutatási eredményeit a résztvevőkkel. A Hajnal István Kör két évvel ezelőtti éves konferenciája is a migráció témáját járta körül, de a mostani alkalomhoz hasonló, összegző konferenciára még nem került sor a magyar történettudományban az első világháború utáni menekültkérdésről.

kolozsvári konferencia

A „Kolozsvári akadémiai napok” keretében 2018. október 18–20. között, a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) és a Román Akadémia kolozsvári intézményeiben megrendezett konferencián a Trianon 100 Kutatócsoport tagjai is részt vettek.

Csehszlovákia megalakulása és a helyi átmenetek 1918/1919. Magyar-szlovák konferencia Somorján

Kollégáink részvételével október 9-én nemzetközi tudományos konferencián keresik a választ azokra a kérdésekre, hogyan lett Felső-Magyarországból (Cseh)szlovákia 1918-1919 fordulóján.

A szlovák államisághoz vezető út

Kollégánk, Szeghy-Gayer Veronika is részt vett a Szlovák Belügyminisztérium Levéltári és Iratkezelési Szakosztálya, a Kassai Állami Levéltár és Kassa Város Levéltára által szervezett három napos konferencián, amelyet Csehszlovákia megalakulásának 100. évfordulója alkalmából rendeztek 2018. szeptember 18. és 20. között.

A szláv veszélytől a székely zászlóig - májusi konferenciák

A Trianon 100 kutatócsoport májusban több konferencián is bemutatta kutatási eredményeit.

Már sok absztrakt érkezett, de még hátra van két hét a jelentkezésig!

ÚTON - Menekülés, mobilitás, integráció az első világháború után Magyarországon és Közép-Európában

Pillantás az ismeretlenbe – konferencia beszámoló

Into the Unknown. Visions and Utopias in the Danube-Carpathian Region in 1917 and Beyond (nemzetközi interdiszciplináris konferencia, Ljubljana, 2017. május 10–12.). A német Institut für deutsche Kultur und Geschichte Südosteuropas an der LMU München és a Ljubljanai Egyetem szervezésében megtartott kétnapos, kirándulással egybekötött konferencia az első világháború századik évfordulójával kapcsolatos rendezvények közé sorolható.

Enni a háborúban is kell – beszámoló egy párizsi konferenciáról

Az élelmezés történetére bő egy évtizede irányult a figyelem a történetírásban. Az élelmiszer termelésének, elosztásának és fogyasztásának módja azokban a korszakokban, amikor a társadalmak jellegadó fele már nem élelmiszertermelő, csak fogyasztó, olyan kutatási területet jelent, ahol a gazdaságtörténet, az életmódtörténet és a politikatörténet is találkozik. (Bódy Zsombor összefoglalója)

összesen: 33 db | 18 db/oldal

1 2