Március 19-én lesz a kötet bemutatója
A 2023 végén megjelent kiadványról március 19-én Romsics Gergely beszélget a Ludovikán két szerkesztővel, Ablonczy Balázzsal és Hatos Pállal, valamint az egyik szerzővel, Jeszenszky Gézával.
Összeomlás és útkeresés - Kolozsvár
Kutatócsoportunk tagja, Romsics Gergely március 13-án Kolozsváron is bemutatja nemrég megjelent monográfiáját a magyar külpolitikai gondolkodás 1917-1920 közötti alakulásáról.
Megjelent a Trianon enciklopédia című kötet
A Történettudományi Intézet Trianon 100 Kutatócsoportja és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Közép-Európa Kutatóintézet együttműködésében, valamint a Habsburg Ottó Alapítvány támogatásával jelent meg 2023 legvégén a "Trianon enciklopédia” című kiadvány.
Rigó Máté a Partizán Podcastban
A Trianon 100 Kutatócsoport tagja, Rigó Máté a Partizán Podcastban Pap Szilárddal és Éber Márk Áronnal beszélget az első világháború következményeiről.
Interjú Rigó Mátéval
Idén jelent meg a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport legújabb kötete, a „Háború, profit, Trianon – hogyan vészelte át a polgárság az első világháborút?” című munka. A könyvről és a hozzá vezető útról Ablonczy Balázs beszélgetett a szerzővel, Rigó Mátéval.
Hatos Pál bevezetője a "Kérészállamok" című kötethez
2022. szeptember 26-án mutatták be a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent „Kérészállamok. Átmeneti államalakulatok a történelmi Magyarország területén (1918-1921)” című kötetet. Az NKE Közép-Európa Kutatóintézete és a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport együttműködésének eredményeként megszületett kiadványt Hatos Pál írása vezeti be, amely az alábbiakban olvasható.
Bencsik Péter tanulmánya a European Review of History-ban
A European Review of History – Revue européenne d'histoire folyóirat friss temaikus számában, amely az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlására fókuszál, megjelent kutatócsoportunk munkatársának tanulmánya.
Timár Gábor és Simon Attila a Kossuth Rádióban
Kollégáink a Kossuth Rádió 100 éve történt című műsorában beszélgettek a csehszlovák határkijelölésről és Csehszlovákia létrejöttéről.
Zahorán Csaba a Tilos Rádióban
Kutatócsoportunk tagja, Zahorán Csaba a Tilos Rádió Hajnali Hasadás műsorában beszélgetett a szomszédos országok Trianon-értelmezéséről.
Podcast Ablonczy Balázzsal
Az élet, meg minden podcastjában Ablonczy Balázs beszélt turanizmusról és Trianonról.
Győri Róbert és Charles W. J. Withers tanulmánya a Földrajzi Közleményekben
A Földrajzi Közlemények 2020/2. számában megjelent Győri Róbert és Charles W. J. Withers közös tanulmányának első része. A Trianon 100 Kutatócsoport munkatársa és az Edinburgh-i Egyetem professor emeritusa által jegyzett kétrészes tanulmány célja feltárni a brit geográfusoknak a trianoni békeszerződés szakmai előkészítésében játszott szerepét és Magyarország új határaival kapcsolatos álláspontját.
Múlt-kor 2020. nyár
A Múlt-kor történelmi magazin 2020. nyári számának Trianon-mellékletében kollégáink írásai is megjelentek.
Rubicon 2020/6-7.
Megjelent a Rubicon legújabb, Trianonnak szentelt száma, benne - többek közt - a Trianon 100 Kutatócsoport szerzőinek írásaival.
Simon Attila a Pátria Rádióban
Kutatócsoportunk tagja, Simon Attila a szlovákiai Pátria Rádió Rangadó című műsorában beszélgetett a Felvidék csehszlovák megszállásáról és integrációjáról.
A Trianont övező mítoszokról Klubrádióban
Miért beszélhetünk "képzelt Trianonról"? Mit gondoljunk a magyarság elleni összeesküvésekről? Mit jelent ma "Trianon"?
Interjú Zahorán Csabával Trianon emlékezetéről
Számos Trianon-értelmezés él a magyar társadalomban, és ezek nagyrészt jól megférnek, sokszor nem kizárják, hanem inkább kiegészítik egymást. Cseri Péter interjúja a Trianon 100 Kutatócsoport munkatársával, Zahorán Csabával a 24.hu-n.
A Magyar Tudomány tematikus összeállítása
Megjelent a Magyar Tudomány 2020/6. száma. A Trianonnal foglalkozó tematikus összeállítás vendégszerkesztői Romsics Ignác és Ablonczy Balázs, szerzői pedig a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport tagjai.
Egy országos közvéleménykutatás eredményei
A Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport 2020 májusában országos telefonos (CATI) közvéleménykutatást végzett a Soreco Research Kft. közreműködésével a trianoni békeszerződés aláírásának századik évfordulója kapcsán. A kutatás keretében megvizsgáltuk a békeszerződéssel kapcsolatos ismereteket, a vélt vagy valós előzményekhez, illetve következményekhez fűződő vélekedéseket, valamint a határon túli magyar közösségekkel kapcsolatos ismereteket és attitűdöket is.